II Biennale im. prof. Józefa Szajny

Fascynował, ostrzegał i skłaniał do namysłu. Setna rocznica urodzin Józefa Szajny to znakomita okazja, aby sięgać do dorobku tego artysty. Celem konkursu organizowanego przez Katedrę Grafiki Komputerowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest twórczy dialog z dorobkiem Szajny oraz promocja dokonań artystycznych studentów Uczelni.

I miejsce w II edycji Biennale im. prof. Józefa Szajny zdobyła Anna Wiązownicka, wyróżnienia otrzymali – Krzysztof Fąfara, Sofiia Latysheva oraz Emilia Madej. Organizatorem konkursu była Katedra Grafiki Komputerowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Celem II edycji biennale był twórczy dialog z dorobkiem Szajny oraz promocja dokonań artystycznych studentów Uczelni. Hasło edycji brzmiało: „Dialog z Mistrzem Józefem Szajną”.

I miejsce

Wyróżnienia honorowe

Nazwiska autorów zwycięskich prac poznaliśmy w czasie Inauguracji roku akademickiego 2024/2025. Anna Wiązownick, Krzysztof Fąfara, Sofiia Latysheva oraz Emilia Madej są studentami 3 semestru studiów I stopnia na kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna.

To dla nas wielki zaszczyt, że prof. Józef Szajna był członkiem naszej społeczności akademickiej. Profesor był artystą wybitnym, nietuzinkowym, który w swojej twórczości fascynował, ostrzegał i skłaniał do namysłu. Był aktywny jako scenograf, reżyser teatralny, teoretyk teatru, malarz i grafik, w naszej pamięci zapisał się również jako Wykładowca i Przyjaciel Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – mówiła dr Barbara Przywara, Prorektor ds. Nauczania.

W konkursie mogli wziąć udział studenci każdego roku studiów kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz Projektowanie graficzne we WSIiZ (w roku akademickim 2023/2024 – zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym), a ponadto absolwenci kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz Dziennikarstwo i komunikacja społeczna ze specjalnością Grafika komputerowa z dwóch lat poprzednich.

Uczestnicy konkursu mogli sięgnąć po dowolny rodzaj grafiki czy fotografii – każde z rozwiązań było akceptowalne i nie miało ograniczenia co do formy dzieła, koloru czy techniki. Prace graficzne i fotograficzne miały oddać idee hasła edycji – Dialog z Mistrzem Józefem Szajną. Uczestnicy mogli wziąć pod uwagę życiorys artysty, konkretne dzieło, które zostanie zinterpretowane w formie dialogu z Mistrzem czy całokształt twórczości. Praca mogła przyjąć również formę memoriału.

Do konkursu zgłoszono około 165 prac, z czego 35 zostało zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.

Autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy:

Kamila Caming Teper, Dawid Chmara, Viktoryia Kapustsina, Patrycja Smoleń, Kateryna Haidarzhy, Tomasz Wlaź, Natalia Skórska, Halych Yaroslav, Kyrylo Halimurka, Dawid Wulw, Serhii Yeromin, Paweł Budzyński, Mateusz Tarnas, Igor Adamus, Artur Ozych, Jagoda Krysta, Adam Wawer, Aleksandra Pomykała, Daria Pasichny, Woźniak Barbara, Krystian Kallaus, Dawid Musial, Weronika Cieślik, Sebastian Sołek, Yuliia Mosii, Polina Karpenko, Julia Kucińska, Michalina Chorzępa, Mateusz Kasica, Łukasz Chmiel, Oliwia Raczyńska.

POZOSTAŁE GRAFIKI PRAC